Kuchařská abeceda
-
13.11.2018
Sádlo kachní
Nedávno mi jedna paní položila otázku, co může udělat z kachní kůže. Kachní kůže obsahuje značné množství tuku. Já z kachní kůže připravuji kachní sádlo i se škvarky.
-
19.10.2018
Guláš a všichni jeho bratranci – paprikáš, perkelt a tokáň
Přiznejme si, že když si v restauraci přečteme některý z výše uvedených názvů na jídelním lístku, bezpečně známe jen guláš.
-
24.10.2017
Karob nebo také svatojánský chléb
Ve Středomoří (nejen) roste stálezelený strom s pojmenováním Rohovník obecný (lat. Ceratonia silinqa). O jeho existenci jsem do nedávna neměla ani potuchy. Darovaný, exoticky vypadající lusk, ve mně vzbudil zájem zjistit více.
-
30.5.2017
Kopr – nepostradatelná bylina v naší kuchyni
V žádné zahrádce by neměla chybět základní a nenáročná rostlina – kopr. Kopr vonný je v mé kuchyni nepostradatelný. Bez něj by nebylo skvělé koprové omáčky, bez kopru bychom neměli domácí nakládané okurky ani rychlokvašky.
-
24.5.2017
Brutnák – zapomenutá bylinka pomazánek a salátů
Příchuť po okurkách. To je první, co Vás napadne při ochutnání brutnákových lístků. Seznamte se s Brutnákem lékařským, zapomenutou bylinkou, která byla a je zdrojem příznivých látek pro náš organizmus.
-
3.5.2017
Worcesterová, Worcesterská či Worcestrová omáčka
Všechny tři uvedené varianty patří názvu tekutého, nejen omáčkového koření, které pod tímto názvem spatřilo světlo světa v Anglii.
-
10.2.2017
Karí – pokrm indické a jihoasijské kuchyně
Přípravou karí mě dokonale provedl pan Paulus a facebookový přítel Andy Wong, který vaří pro jednu restauraci v Sydney.
-
6.10.2016
Nové koření – plody pimentovníku nejen v naší kuchyni
Nové koření používá při vaření snad každý. Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud pochází, jak roste, jak se pěstuje nebo upravuje? Znáte látky, které obsahuje, jak nové koření působí na náš organizmus? Pojďte se projít světem nového koření. Pokud tak učiníte, zjistíte zajímavé informace.
-
25.7.2016
Polenta – kukuřičná kaše
Když se řekne „polenta“ tak první, co si představuji, je nádherná zlatavě žlutá barva. Polenta je kaše z kukuřičné mouky nebo krupice. Polenta je zdravý pokrm bohatý na vlákninu, bílkoviny a také na minerály a vitamíny.
-
6.7.2016
Saturejka – v kuchyni mocná čarodějka
Saturejka je bylinka známá již v antickém Řecku. V našich kuchyních však chybí. To je chyba. Rostlina je nenáročná na pěstování. Saturejka je velice aromatická. Dokáže dokonale ochutit Váš pokrm, včetně svíčkové. Využitelnost je všestranná. Vypěstujte si saturejku a vařte s její pomocí.
-
20.6.2016
Iberská sušená šunka
Španělsko se pyšní celou řadou sušených šunek. Asi nejslavnější a zároveň také nejdražší je šunka jamón ibérico. Říká se jí také pata negra, tedy černé kopýtko.
-
26.4.2016
Rebarbora - Reveň kadeřavá
Rebarbora je velice vítaným zpestřením jarních pokrmů. Rebarbora je ovoce. Sběr a konzumace rebarborových stonků se doporučuje v období od dubna do svátku sv. Jana, tj. 24. června, kdy jsou pro konzumaci nejkvalitnější. Dnes toto ovoce/zeleninu lze připravovat nejen jako dezert, ale i jako přílohy k masům. Projděme si společně příběh rebarbory.
-
26.3.2016
Gratinování
Gratinování znamená zapékání pokrmů v troubě nebo pod grilem. Zejména u nás ve spojení s bešamelem, se strouhaným vyzrálým sýrem s vyšším obsahem tuku, případně i se strouhankou. Při gratinování vzniká, díky sýru nebo strouhance, na povrchu pokrmu křupavá krusta.
-
22.3.2016
Medvědí česnek
Každý den, když míjím svůj záhon s bylinkami, nezapomenu zavolat „Ahoj medvěde!“. A skutečně, je polovina března a už roste. Je to bylinka jarní, proto je součástí mojí velikonoční nádivky. V kuchyni však má podstatně širší využití.
-
3.3.2016
Tempura
Tempura je původem portugalské jídlo, které v 16. století přivezli do Japonska mořeplavci. Tempura zde zdomácněla a dodnes patří k tradičním japonským jídlům.